Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Cestovateľský večer AIESEC-u

Napísal na 19. marca 2014

Už dlho ťa láka zahraničie a spoznávanie nových kultúr? Snívaš o Brazílii, Rusku, Afrike alebo východnej Ázii? Chcel by si niekam ísť, ale nevieš ako? V tom prípade je AIESEC pre teba správna voľba. Včera (18.3.2014) o piatej sa nám v zasadačke rektora predstavili štyri sympatické dievčatá, ktoré svoju šancu naplno využili a zúčastnili sa svojej vysnívanej stáže v zahraničí. Všetky svorne tvrdia, že to bola pre ne nenahraditeľná skúsenosť, získali stovky krásnych zážitkov, spoznali veľa zahraničných stážistov z celého sveta , no hlavne spoznali novú kultúru rôznych krajín.

1970381_615035115256388_529972856_nAko prvá sa nám predstavila Andrea, ktorá strávila svoje leto na kultúrnej stáži na Srí Lanke. „Na začiatku som bola dosť zaskočená. Rátala som s vysokými teplotami a vlhkom, ale až pokým som neprišla na Srí Lanku som si to nevedela reálne predstaviť. Prekvapili ma tiež ženy v pestrofarebných šatách, ktoré som si neskôr veľmi obľúbila. Na Slovensku si neviem predstaviť dievčatá, ktoré by sa tak obliekali. Na uliciach bola špina a pusto. Skrátka úplne inak ako u nás,“ začala Andrea. Podľa jej slov si však postupne zvykla na tento neobvyklý kus sveta a neskôr si ho nevedela vynachváliť. Ukazovala nám fotky s deťmi zo Srí Lanky, s pôvodnými obyvateľmi, či so slonmi bez klov. Navštívili aj budhistické chrámy, čo bolo pre ňu tiež veľmi zaujímavé. Keďže jej stáž spočívala v kultúrnom spoznávaní, mali aj veľa voľného času na cestovanie. Mne sa veľmi páčili fotky z cestovania vlakom. Andrea ich mala vo svojej prezentácii skutočne veľa. Srí Lanka je krásna krajina plná čarovných prírodných scenérií a kompletne iného myslenia (keďže sú budhisti). Andrea určite neľutuje, že sa rozhodla práve pre túto stáž.

1509780_612921322134434_1638539468_nUsmievavá Barbora prišla v batikovaných šatách, ktoré si vlastnoručne vyrobila v Indonézii. „Vždy som chcela cestovať niekam ďaleko. Na úplne iný koniec sveta. Indonézia sa mi zdala ako správna voľba.“ Podobne ako Andrea aj ona sa prvé dni zotavovala z kultúrneho šoku. „Je to iná krajina a bolo to na prvý pohľad vidieť. Ja som mala to šťastie a bývala som v kresťanskej rodine, ktorá mala len jedno dieťa (dokonca som sa tešila aj z vlastnej izby), ale takáto málopočetná rodina je v Indonézii skôr výnimka ako pravidlo. Narozdiel od Adi, ja som bola súčasťou veľkého kultúrneho projektu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 40 stážistov z celého sveta. Nové priateľstvá sú asi to najkrajšie, čo som si z Indonézie priniesla,“ hovorí Barbora spokojne. Fotky zo stáže boli naozaj rôznorodé. Videli sme pestovanie ryže, indonézske sopky, pláže, typické jedlá, nápoje, ktoré sa predávali v sáčkoch a pili sa slamkou, chaotickú dopravu, fotky z projektu a ostatných stážistov. „Po príchode do Indonézie sa z vás behom chvíľky stane milionár, pretože v peňaženke namiesto dvadsiek nosíte státisícovky. Mince takmer nepoužívajú.“ Barbora smutne konštatuje, že Indonézia je veľmi chudobná (hoci krásna) krajina a napriek tomu, že nemala byť prečo slávna, tak sa vďaka svojmu exotickému vzhľadu a bielej farbe pleti párkrát dostala na titulku miestnych novín. „Dve stážistky v Európe si dokonca zahrali aj vo videoklipe jedného speváka. Ja som vtedy našťastie zdrhla na výlet do Singapuru, takže nie som verejne ponížená na youtube,“ smeje sa. Každopádne, bola to pre ňu neoceniteľná skúsenosť a nikdy neoľutuje svoju účasť na kultúrnej stáži.

1385184_614546045305295_804091650_n

V poradí treťou prezentujúcou bola Andrea, ktorá si užívala leto v Rusku. Jej stáž spočívala v práci s deťmi v tábore, takže zažila veľa zábavy. „V prvom rade som zistila, že vôbec neplatia stereotypy o tejto krajine. Nie každý Rus je obrovský svalnáč. Nie na každom rohu sú opití Rusi. A Rusko určite nie je len o matrioškách a o vodke,“ začala Andrea svoju prezentáciu. „Zabalila som si veľké množstvo mikín a svetrov mysliac si, že v Rusku bude kosa. Skoro nič som však nevyužila, lebo sme tam mali pomaly teplejšie ako na Slovensku.“ Andreinu výpoveď potvrdzujú pekné slnečné fotky pri rieke Volga. S dopravou v Rusku je to tiež veľmi chaotické. Podobne ako v Indonézii, aj v Rusku existujú veľké „taxíky“, ktoré privoláte zdvihnutím ruky. Zmestí sa do nich aj 18 ľudí. Veľmi očarujúce boli fotky ruskej architektúry, námestia, pamätníkov z druhej svetovej vojny a hlavného mesta Moskvy. Nádherná krajina s úplne inou mentalitou.

1743655_615437548549478_362892645_nMaťa nám rozprávala o svojej stáži ako posledná. Stáž strávila v dovolenkovej destinácii Chorvátsko a narozdiel od predchádzajúcich dievčat, ona cestovala medzi semestrami (zimným a letným). Nebola však v (pre Slovákov) dobre známej oblasti na pobreží, ale 6 kúzelných týždňov strávila na severovýchode krajiny. „Moja stáž bola spojená s pomáhaním na chorvátskej pediatri. Trávila som s deťmi veľa času a vymýšľali sme si rôzne aktivity. Keďže zbožňujem deti, pri výbere stáže som neváhala ani chvíľu (hoci veľmi rada by som ešte v budúcnosti navštívila Brazíliu).“ Súdiac podľa fotografii, v Chorvátsku sa stretlo množstvo kultúr nielen z Európy. Matina spolubývajúca bola napríklad z Egypta: „Mala so sebou zvláštnu dečku, pri ktorej sa ráno aj večer modlievala. Keď som sa jej na to spýtala, odpovedala, že to patrí k ich kultúre. Mnohí stážisti prichádzali, mnohí odchádzali. Jedna Chorvátka nám rozprávala o stáži v Lotyšsku, z ktorej sa nedávno vrátila a takto sme si navzájom vraveli svoje cestovateľské zážitky.“ V meste, kde Maťa bývala, bolo veľa parkov a dokonca aj dosť snehu, keďže na stáži bola na prelome januára a februára. Skúsenosť určite neľutuje a každému, kto rád cestuje, odporúča AIESEC.

Podvečer v prítomnosti slovenských stážistiek bol veľmi inšpirujúci a dodal odvahu viacerým študentom z Trnavy, ktorí sa chcú dostať do zahraničia. V priebehu dvoch hodín sme sa ocitli na Srí Lanke, v Indonézii, v Rusku a dokonca aj v neďalekom Chorvátsku. Bolo to veľmi zaujímavé.

Ponuka je skutočne rôznorodá, dá sa vybrať z veľkého množstva krajín a typov stáží. Ak aj ty už dlhšie uvažuješ nad podobným dobrodružtvom, pozri si stránku www.zahranicnestaze.sk a využi svoj študentský status, keď ešte môžeš cestovať s rôznymi zľavami a výhodami.

Text: Karin Fronková