Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Mladý talent na vzostupe. Počuli ste o tejto slovenskej speváčke? 

Napísal na 11. apríla 2023

Mladá speváčka vystupuje pod pseudonymom Call Dominika. Podarilo sa jej vyhrať niekoľké ocenenia v Ruka Hore Awards. Aktuálne pripravuje aj nový album a objavila sa na zaujímavých spoluprácach. Tvorivý proces zdieľa na TikToku s fanúšikmi.

Call Dominika je slovenská speváčka, ktorá začala tvoriť v angličtine, no neskôr za začala venovať aj slovenskej hudbe. Na svojich sociálnych platformách zdieľa covery na známe piesne, ale aj svoje originálne skladby. Texty aj hudbu si tvorí prevažne sama. 

Fanúšikovia ju začali spoznávať pre jej singel Slepá Main, ktorý bol populárny na TikToku. Vďaka tejto skladbe sa jej aj podarilo získať dve ocenenia Ruka Hore Awards v kategóriach Objav roka a Interpretka roka. 

V krátkom rozhovore pri preberaní cien hovorí o fanúšikoch a ako im predstavuje svoju hudbu. Niekedy zverení kúsok skladby ešte predtým, ako je dokončená. Ľudia sa potom viac tešia na hotovú nahrávku. Tento ťah jej pomáha sa zviditeľniť, no zároveň je niekedy z piesne tak nadšená, že si ju nevie nechať pre seba.

Speváčkina doterajšia tvorba

V roku 2021 vydala svoj prvý album Moodboard, ktorý obsahuje 8 vlastných skladieb a dva covery. Album okrem jej melodických vokálov sprevádza aj akustická gitara alrbo klavír, na ktorom speváčka hrá. Fanúšikovia ocenili pomalšie a zmyselnejšie pesničky ako His Pov a Summer Blues, Vypočuť si mohli aj veselšiu tvorbu, napríklad I Feel Old alebo Žaby.

Následne zverejnila EP, ktorý nesie názov 22. Extended Play, skrátene EP, je útvar, ktorý je dlhší ako singel, ale kratší ako album. Preto si fanúšikovia mohli v roku 2022 vypočuť päť originálnych skladieb v anglickom jazyku. 

Vo videách na sociálnych platformách hovorí, že začala tvoriť v angličtine najskôr pre zahraničných kamarátov. Keďže ju vtedy veľmi podporovali, chcela, aby rozumeli jej textom. Call Dominika odvtedy vydala niekoľko singlov aj v rodnom jazyku, teda v slovenčine. Patrí medzi ne Cukrík, Všetko Aj Tak Nie Je Reálne alebo uznávaná Slepá Main.  

Najnovšie zverejnila aj zaujímavú prerábku na populárnu skladbu Safír od Calina. Speváčka spolu s jej producentom poňali skladbu originálne. Preložili ju do angličtiny a nezanechali ani pôvodnú melódiu. Vo svojich príspevkoch Call Dominika hovorí, že nemá veľmi rada preklady piesní, ale text Safíru sa jej v angličtine veľmi páčil.

Call Dominika a slovenskí interpreti

Akému žánru sa speváčka venuje, je ťažké určiť. Prespievala niekoľko popových skladieb a rovnakým smerom sa uberá aj jej vlastná tvorba. Vyzerá to však, že sa nebráni experimentom.

Napriek tomu, že nemá zatiaľ až tak veľa spoluprác, rozhodne sú zaujímavé. Speváčkin hlas môžete počuť aj v skladbách od slovenského hudobníka Sameya, ktorý sa venuje hip-hopu. V rozhovore pre českú Európu 2 hovorí, že Call Dominika je na skladbách Vodopád a Sex

Jej najnovšia tvorba sa zase venuje štýlu s názvom vaporwave. Je to pomerne nový elektronický žáner, ktorý vznikol na internete a ním sa aj šíri. Albumu 1982 Palms Blvd sa venuje práve tejto hudbe. Na tvorbe sa podielali slovenskí umelci Gliwre a Smart, ktorý je zároveň členom skupiny DMS. Pri skladbe Waiting For The Ending spojili sily aj s Call Dominikou.

speváčka call dominika
Call Dominika pri preberaní Ruka Hore Awards. Zdroj: Instagram/call_dominika

Umelecký proces zdieľa s fanúšikmi 

Pri odovzdávaní cien Call Dominika priznala, že sa jej skladba stala úspešnou hlavne pre TikTok. Sociálne platformy sú súčasťou jej kariéry. Samozrejme okrem hudby zdieľa s fanúšikmi aj jej každodenný život, jej vkus pre módu alebo odpovedá na otázky. 

Počas karantény začala natáčať Song a Day Challenge, kedy trénovala tvoju tvorivosť a vytvorila jednu skladbu denne. Niekedy dostala nápad na text sama, inokedy pracovala s jej sledovateľmi a ich komentármi pod videami. Vďaka tejto sérii si ľudia obľúbili jej hudbu. 

Speváčka Call Dominika nezdieľa len aktuálnu tvorbu, ale aj čo plánuje do budúcna. Pred pár dňami zverejnila ďalší úsek ešte nevydanej skladby s názvom Pôvodný Plán. V popise k videu spomína, že chce zverejniť ku skladbe aj videoklip a pripravuje nový album. Fanúšikovia sa teda už teraz môžu tešiť na novú tvorbu.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár