Budeme počúvať viac slovenskej hudby? Návrh zákona čaká na schválenie
Napísal abrnkyna 17. apríla 2015
Viac slovenskej hudby a menej zahraničnej v odvysielaných programoch rozhlasových staníc. Tak znie nový návrh zákona o vysielaní a retransmisii. Súkromné rádiá novelu odmietajú. Štát tým chce podporiť slovenskú produkciu.
Na tlačovej konferencii Ministerstva kultúry SR sa v utorok 14. apríla 2015 stretli šéf rezortu Marek Maďarič, premiér Robert Fico a spevák Tublatanky Maťo Ďurinda. Podľa najnovšej novely zákona by mali hrať rádiá viac slovenskej hudby a podiel zahraničnej výrazne znížiť. Od budúceho roka to bude v súkromnom sektore 20% a od roku 2017 25%. Vo verejnoprávnom rozhlase určuje zákon až 35%. Za slovenskú produkciu nepovažujú iba tvorbu v slovenskom jazyku, ale aj skladby s minimálne jedným interpretom so slovenským občianstvom.
,,Niekto to môže vidieť ako okrajovú formu, ale ja v tom vidím aj ekonomický prínos. Som hromozvodom rôznych iniciatív, a túto som považoval za potrebnú,“ uviedol Robert Fico.
,,Zákon je logický, lebo domáca produkcia je dlhodobo ignorovaná,“ povedal Maťo Ďurinda, spevák kapely Tublatanka, ktorý loboval za kvóty už tri roky.

Súkromné rádiá sa voči tomuto rozhodnutiu búria, Európa 2 dnes spustila protest a celý deň hrá slovenskú hudbu. Na návrh nového zákona reagovali aj študenti Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave:
,,Ja som zásadne proti. Ako milovník slovenskej hudby by som privítal viac takej hudby v éteri, ale nie, aby to išlo zo zákona. Ja to vnímam ako cenzúru. Rádiá aktuálne hrajú to, čo ľudia chcú. Keď bude slovenská hudobná produkcia na takej úrovni, aby mohla byť hraná v rádiách a ľudia to budú chcieť, tak to tam určite zahrnú.“ (Martin, 3.Bc.)
,,Ja osobne súhlasím, pretože občas jednu americkú hitovečku opakujú aj 5x za polhodinu!“ (Tomáš, 3.Bc.)
,,Ja som za, ale mohli by hrať aj iné pesničky, pridať tam piesne, ktoré nie sú až tak známe.“ (Martina, 3.Bc.)
,,Je veľa slovenských kapiel, ktoré sa snažia a zaslúžia si priestor.“ (Stano, 2.Mgr.)
,,Nemyslím si, že by štát mal zasahovať do toho, čo rádia hrajú. Začne sa to tým, že budú diktovať, koľko slovenskej hudby majú hrať, a potom to skončí pri čom? Príde mi to ako diktatúra.“ (Zuzana, 3.Bc.)
Otázka ostáva stále otvorená. Návrh novely zákona čaká na schválenie parlamentom. Ak ho odsúhlasí, platný bude od 1. januára 2016.
Text: Karin Kubíková
Foto: dennikN.sk
Zdroj: pianomedia.sk