Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Bones And All, novinka o ktorej ste možno nepočuli

Napísal na 18. januára 2023

Filmová adaptácia knihy Bones And All beží v kinách od konca novembra. V hlavnej úlohe sú Timothée Chalamet a Taylor Russell. Nachádzajú sa v ňom aj romantické scény, no snímka bude zaujímať prevažne milovníkov hororových diel.

Snímka je natočená podľa knihy od americkej spisovateľky Camille DeAngelis. Ide o romantickú knihu, kde je hlavná téma kanibalizmus. Zaoberá sa však aj inými problémami ako osamelosť, feminizmus, ale aj morálnym problémom prichádzajúcim s jedením ľudského mäsa. 

Režisérom adaptácie je Luca Guadagnino, ktorý má za sebou už niekoľko úspešných diel. Medzi jeho najznámejšie patrí aj romantická dráma s názvom Call Me By Your Name. Tento film bol podstatný aj v kariére mladého herca Timothéeho Chalameta. Vďaka stvárneniu hlavnej postavy si ho obľúbilo veľké množstvo fanúšikov.

Bones And All mal premiéru na 79. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, kde vyhral cenu za najlepšiu réžiu. Neskôr vďaka popularite u divákov bol premietaný aj v kinách. Fanúšikovia ocenili herecké výkony, réžiu ale aj kombinovanie rôznych žánrov. Na ČSFD si zaslúžil 73% a 83% získal na Rotten Tomatoes.

O čom je Bones And All?

Film je ťažké opísať v jednej kategórii, pretože obsahuje prvky hororu, romantického filmu, ale zároveň postavy cestujú počas celého filmu. Príbeh sleduje hlavnú postavu Maren, ktorá sa rozhodne aj napriek zákazu svojho otca ísť na prespávačku s kamarátkami. Nečakala však, že počas večera podľahne svojím dlho potláčaným kanibalistickým tendenciám. 

Snímka z filmu, na ktorej sú hlavné postavy Maren a Lee. Zdroj: Instagram/bonesandallfilm

Pre tento incident ju otec opustí hneď, ako dosiahne 18 rokov. Nahral jej kazetu, kde vysvetľuje, ako celú dobu zakrýval jej neľudské činy. Maren sa rozhodne nájsť svoju matku v domnienke, že kanibalizmus zdedila a vedela by jej pomôcť.

Neskôr stretáva Leeho, ktorý je tiež kanibal. Súhlasil, že Maren pomôže v hľadaní a spolu cestujú cez niekoľko štátov v Amerike. Narazia aj na rôzne nepríjemnosti, či v podobe postavy Sullyho a iných kanibalov alebo ich vlastného hladu.

Herci v hlavných úlohách

Jednu z hlavných postáv mal možnosť stvárniť Timothée Chalamet. Fanúšikom je americký herec známy hlavne z Call Me By Your Name, historickej drámy Little Women alebo z novšieho sci-fi filmu Duna.  Za jeho herecké výkony získal mnoho cien ako aj cenu Grammy alebo Golden Globe. 

Kanadská herečka Taylor Russell tiež účinkovala v hlavnej úlohe, kde stvárnila postavu Maren Yearly. Objavila sa napríklad v sci-fi seriáli s názvom Lost In Space alebo v horore Escape Room. 

Postavy Maren a Sully v podaní Taylor Russell a Marka Rylancea. Zdroj: Instagram/bonesandallfilm

Rovnako podstatnú rolu Sullyho zahral Mark Rylance. Počas jeho dlhoročnej kariéry mal možnosť účinkovať v mnohých známych, ale aj experimentálnych filmoch. Okrem herectva sa venoval aj režisérstvu a dramaturgii v londýnskom Shakespeare´s Globe Theatre a na Broadway. Prevzal si už veľa ocenení za jeho herecké výkony vrátane niekoľko cien Grammy. 

Rozdiely v knihe

Dej knihy nie je až tak veľmi odlišný od filmu. Veľkým rozdielom je samotný vzťah medzi hlavnými postavami. Vo filme dávajú dôraz na romantický pomer medzi Maren a Leem, no v knihe sa pobozkali len jeden-krát. Upravený bol aj vek hlavnej postavy alebo pohlavie jej obetí. Pôvodne mala Maren 16 rokov a jej obete boli prevažne muži.

Najväčším rozdielom je, že v románe hľadá svojho otca a nie matku. Odišiel od svojej rodiny, pretože kanibalizmus zdedila od neho a nechcel jej ublížiť. Bál sa možnosti, že nad sebou stratí kontrolu.

Obálka knihy Bones And All. Zdroj: Instagram/marked.asread

Režisér pozmenil aj spôsob, ako divákom predstavil minulosť Maren. V knižnom prevedení hovorí o svojej minulosti a myšlienkach a obhajuje dôvody pre zabíjanie. V snímke celý príbeh rozpráva jej otec cez kazetu, ktorú nahral na rozlúčku. Spomína v nahrávke jej mamu, ale aj hovorí o prvých obetiach.

Zaujímavosti z natáčania

V rozhovore pre Vanity Fair sa herci Timothée Chalamet, Taylor Russell s režisérom Lucom Guadagninom vyjadrujú k scéne z filmu. Prezrádzajú aj inšpirácie a významy za vzhľadom hlavných postáv. Účes Maren je inšpirovaný postavou z hororovej klasiky Mlčanie jahniat. Konkrétne ide o veľmi krátku ofinu, ktorú mala vo filme vedľajšia postava. 

Postava, podľa ktorej bol inšpirovaný účes Maren. Zdroj: Youtube/vanityfair

Zaujímavý je aj výzor Leeho, ktorého stvárňuje Timothée. Herec opisuje, že oblečenie nemá mať žiaden rod. Inak povedané, vo filme nosí pánske aj dámske kúsky. Vysvetľuje, že oblečenie zobral od svojich obetí a nosil ich z časti z rešpektu ale aj pre nedostatok finančných prostriedkov. 

Farba na vlasy, ktorá dotvárala Leeho imidž, je priamo z 80. rokov a samotné farbenie trvalo viac ako dve hodiny. Herec spomína, že v tej dobe nebolo na výber z rôznych farieb ako teraz. Preto, keď sa im podarilo získať autentickú farbu, neváhali a použili ju.

Fotka z natáčania, na ktorej je Timothée Chalamet a režisér. Zdroj: Instagram/bonesandallfilm

Pri natáčaní sa použilo veľké množstvo falošnej krvi, ako pri hororoch býva zvykom. Krv v tomto filme bola jedlá. Vytvorili ju zo sirupu, brownies a maraschino čerešní, ktoré sa podávajú v kokteiloch. Použili aj krv vyrobenú zo silikónu, ktorá už však nechutila tak dobre. 

Na produkciu filmu využili 16 až 20 miliónov amerických dolárov. Napriek pozitívnym ohlasom od fanúšikov aj kritikov si film zatiaľ nezarobil na svoje výrobné náklady.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár