Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia: Odhalila Balada o hadoch a vtáčatkách pravú tvár prezidenta Snowa?

Napísal na 22. novembra 2023

Do kín zavítal nový film zo série Hry o život, ktorý zachytáva život mladého prezidenta Snowa. Vzbudila Balada o hadoch a vtáčatkách u fanúšikov súcit k jeho postave alebo naopak, prehĺbila ich nenávisť?

Po ôsmich rokoch od ukončenia filmovej ságy Hry o život sa do kín dostal nový film z tohto univerza – Balada o hadoch a vtáčatkách. Bol natočený podľa rovnomennej knižnej predlohy a je rovnako ako kniha rozdelený na tri časti – Mentor, Cena a Mierotvorca. Tieto časti zachytávajú udalosti pred, počas a po skončení desiatych Hier o život. Celosvetová premiéra sa uskutočnila 17. novembra a pozrieť si ho môžete aj v našich kinách.

Čo sa dá od príbehu očakávať

Snímka sa odohráva 64 rokov pred tým, než sa Katniss prihlásila ako dobrovoľníčka za svoju sestru. Capitol sa pripravuje na desiate Hry o život, ktoré po prvýkrát zapoja študentov z Akadémie ako mentorov pre vybrané deti z krajov. Medzi vyvolenými študentami je aj Coriolanus Snow, ktorému pridelia dievča z 12. kraja menom Lucy Gray Baird.

Napriek tomu, že Lucy Gray vyvolala záujem publika vďaka svojmu speváckemu nadaniu, Coriolanus vie, že fyzicky na výhru nemá. Je speváčka a nie bojovníčka. On sa ale nemôže vzdať, najmä keď je pre víťazného mentora v ponuke štipendium na univerzite, ktorú si jeho rodina po smrti otca nemôže dovoliť.

Snow rozohrá vlastnú hru s jediným cieľom – udržať Lucy Gray nažive. Sám si však bude musieť dávať pozor na svoj život, svoje pocity a na podvádzanie. V Capitole má totižto okrem priateľov a aj veľmi nebezpečných nepriateľov.

V čom sú desiate Hry o život špeciálne?

Hry o život neboli vždy také ako sme boli zvyknutí. V desiatej časti neboli splátci ubytovaní v luxuse, ale v klietke starej ZOO, a to bez jedla a bez vody. Obyvatelia Capitolu sa na nich dokonca mohli prísť pozrieť a niektorí sa po vzore Snowa osmelili, a dali im aj jedlo. Pridali aj rozhovory s jednotlivými účastníkmi, aby si s nimi diváci vytvorili vzťah.

Balada o hadoch a vtáčatkách
Doktorka Gaulová bola presvedčená, že Hry musia pokračovať za každú cenu. Zdroj: lionsgate.com

Prvýkrát boli hry moderované Lucretiusom Flickermanom, ktorý bol najväčším komediálnym prvkom filmu. Premiéru mali aj dary od sponzorov, ktoré navrhol sám Coriolanus, a s nimi aj drony na ich doručenie. Diváci tiež mohli staviť, kto bude víťazom.

Na Hry vtedy dohliadala doktorka Gaulová, ktorá sa vyžívala v mutáciách a aj vďaka nej sa v aréne objavili prví mutanti – dúhové hady. Všetky tieto zmeny mali jediný dôvod, a to, že sledovanosť Hier klesala a uvažovalo sa dokonca o ich zrušení. Doktorke Gaulovej sa aj za pomoci od Snowa podarilo vytvoriť predstavenie, ktoré občanov Capitolu priamo vtiahli do diania a položili základ novodobým Hrám o život.

Nejdeme prirýchlo?

Každá filmová adaptácia sa potýka s počiatočnou skepsou fanúšikov, ktorí majú už od začiatku v rukáve pripravenú frázu: „kniha bola lepšia.“ Film, ktorý mal odkryť to, ako sa formoval charakter hlavnej zápornej postavy, začal pozvoľna. Predstavil nám nové postavy, ktorých nebolo málo a pridával na tempe až sa niektorým zdalo, že bol koniec príliš urýchlený. Naservírovať 500 strán knihy v menej ako troch hodinách však dá zabrať, čo mohlo byť dôvodom, prečo veľa ľudí z kina odchádzalo so zmiešanými pocitmi.

Snímka sa naozaj vyvíjala veľmi rýchlo. Bolo tu nielen veľa postáv, ale aj veľa dôležitých momentov, ktoré boli často skrátené, čím sa uberalo na ich vážnosti. Najbadateľnejšie to bolo na vzťahu Coriolanusa a Lucy Grey. Menej priestoru bolo venovaných aj študentom z Akadémie, či Sajenusovi Plithovi a jeho priateľstvu s protagonistom. Pôvodná stopáž filmu mala byť vraj o hodinu dlhšia, ale po testovacom premietaní sa ju rozhodli zostrihať. Je teda možnosť, že by sme sa niekedy v budúcnosti mohli dostať aj k tejto verzii.

Kostýmy a celkový vzhľad scén bol jednou z najsvetlejších častí filmu. Ukázali divákovi, aké rozdielne životy sa viedli v Capitole a v krajoch. Aj keď sa vojna skončila pred 10 rokmi, stále sme mali možnosť vidieť, že sa z nej úplne nespamätala ani jedna časť spoločnosti.

Skvelé herecké výkony

Herecké výkony držali celé dielo pokope. Tom Blyth ako Coriolanus Snow predviedol skvelý výkon a miestami možno až nadmieru, keďže si aj napriek zápornému charakteru svojej postavy získal mnohé srdcia. Ľudia si museli pripomínať, že tento muž je ten istý človek, ktorý môže za smrť mnohých milovaných postáv z pôvodných Hier o život. Prezident Snow bol príliš príťažlivý.

Rachel Zegler, ktorá stvárnila Lucy Grey Baird, sa zhostila svojej úlohy speváčky z 12. kraja so cťou a sama aj naspievala piesne vo filme. Nesmieme zabudnúť ani na Jasona Schwartzmana v úlohe Lucretiusa Flickermana, ktorý sa rýchlo stal obľúbencom divákom. To najmä vďaka dobre miereným vtipom, ktoré odľahčili aj ťaživé momenty.

Balada o hadoch a vtáčatkách
Corlianus Snow sa snažil získať si dôveru Lucy Grey. Zdroj: imdb.com

Plusové body si dielo vyslúžilo aj za obsadenie zdravotne znevýhodnených hercov, čo v minulosti filmovej ságe o Katniss vyčítali. Bližšie to priblížilo realitu života v krajoch, ako aj umocnilo krutosť Capitolu, ktorý ľudí mimo neho bral ako zvieratá.

Film aj napriek niektorým negatívnym ohlasom zožal úspech a cez úvodný víkend sa v kinách vyhupol na prvé miesto v navštevovanosti. Dokázal ukázať ako sa formoval charakter prezidenta Panemu a vysvetlil aj jeho nenávisť ku krajom, rebelom či samotnej Drozdajke. Balada o hadoch a vtáčatkách je teda dobrým sprievodným materiálom ku svojej knižnej predlohe.