Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Takto sa zrodila najznámejšia vianočná pieseň „All I Want for Christmas Is You“

Napísal na 4. decembra 2020

Vianoce bez pesničky od Mariah Carey sú ako bez snehu či stromčeka, nepredstaviteľné. Viete, ako vznikla?

Americká speváčka Mariah Carey vydala svoj vianočný album s pesničkou All I Want for Christmas Is You v roku 1994. Aj po takmer 30 rokoch, jej hit patrí medzi tie najsledovanejšie a oficiálne je najviac sťahovaný zo všetkých vianočných piesní.

Mariah Carey a Santa Claus vo videoklipe. Zdroj: abcnews.go.com

Kto je autorom?

Potom ako Carey získala úspech s jej albumom Music Box v roku 1993, spolu s jej tímom rozmýšľali nad novým projektom. Prišli s myšlienkou vydania vianočného albumu.

Na začiatku mali obavy či vianočný album nezničí jej úspešnú kariéru ako viacerým umelcom pred ňou. Napriek tomu sa pustili do práce. Pieseň All I Want for Christmas Is You napísala Carey s jej kolegom Walterom Afanasieffom.

Skladateľská dvojka zložila akordy, štruktúru a melódiu piesne za 15 minút. „Rozhodne to nie je Ľabutie jazero,“ povedal Afanasieff, „ale preto je taká populárna, je jednoduchá a chutná.“

Maria Carey a Walter Afanasieff napísali najopulárnejšiu vianočnú pieseň. Zdroj: radiotimes.com

Čo ich inšpirovalo?

Mariah Carey v rozhovore povedala: „Sú to skutočne tradičné, staromódne Vianoce. Je to veľmi retro, trochu ako 60. roky.“

Afanasieff priznal, že sa inšpirovali výrobou Phila Spectora a jeho Wall of Sound technikou z roku 1960. „Pieseň je bezstrarostná vďaka klavírnym akordom a melódia podporuje veselé hopsanie,“ povedal o výtvore Afanasieff.

Vianočnú hymnu samozrejme prespievalo viacero umelcov, ako napríklad Michael Bublé, Miley Cyrus, Ariana Grande a ďalší. V roku 2011 Mariah Carey nahrala duetovú verziu s Justinom Bieberom pre jeho vianočný album Under the Mistletoe.

Minulý rok, krátko pred Vianocami, Carey vydala nový videoklip k All I Want for Christmas Is You. Za štyri hodiny získala viac ako 350-tisíc videní.

Detskú obrázkovú knihu inšpirovanú lyricsom vianočnej piesne vydali v novembri 2015. Kniha All I Want for Christmas Is You je o príbehu malého dievčatka, ktoré sa podobá na Mariah a jeho najväčším vianočným želaním je šteniatko. V roku 2017 vyšiel animovaný film, ktorý sa taktiež inšpiroval piesňou.

Zdroj: people.com


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár