Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Skupina Kabát vydáva nový album El Presidento

Napísal na 2. novembra 2022

Kapela po siedmich rokoch čakania predstavila novú platňu s názvom El Presidento. Fanúšikovia si ju mohli vychutnať aj na turné, ktoré viedlo aj cez Slovensko.

Jedna z najúspešnejších československých rockových skupín, Kabát, vydala po dlhých siedmich rokoch svoj dvanásty štúdiový album El Presidento. Predávať sa začal piateho októbra, pri príležitosti začiatku turné z roku 2020, ktoré sa z dôvodu pandemickej situácie prekladalo až doteraz.

Na albume si fanúšikovia môžu vypočuť 12 nových skladieb. Zdroj: kabat.cz

Rumcajs miloval Manku

Ešte pred vydaním celého albumu predstavila kapela pieseň Rumcajs miloval Manku, v ktorej nostalgicky spomínajú na bezstarostné 90. roky, počas ktorých ešte aj rozprávkový Rumcajs miloval svoju ženu Manku.

Singel sa dočkal aj videoklipu, ktorého pozadie tvorili za pomoci počítačovej techniky. Okrem členov kapely si v ňom zahrali aj osobnosti súčasnosti ako je napríklad český umelec Jan Saudek, spevák Kamil Střihavka, či bývalý profesionálny futbalista Tomáš Řepka. Klip sa pravdepodobne aj preto stal zatiaľ najdrahším v dejinách kapely.

Na albume nájdeme rôzne single, či už o aktuálnej politickej situácii, alebo aj problémy, ktoré práve svet rieši. Ako povedala samotná kapela: „Všetky postavy sú vymyslené a podobnosť s reálnymi osobami je úplne náhodná, teda až na Rumcajsa.“

História kapely

Skupinu Kabát založili približne v roku 1983 v Teplicích basgitarista Milan Špalek a gitarista Tomáš Krulich. Jej finálne zloženie, v ktorom koncertujú až doteraz, však nastalo až v 1989, keď kapelu doplnil gitarista Ota Váňa.

Zo začiatku vystupovali ako lokálna kapela, no prelom nastal vydaním ich prvého albumu Má ji motorovou. Od tej doby si kapela na svoj účet pripísala 12 štúdiových dosiek, veľa cien vrátane Českého slávika a veľa ďalších.

Jedným z mnohých úspechov bolo vystúpenie na Eurovízii, zahajovanie MS v hokeji, kde vôbec prvýkrát hrala živá hudba alebo koncert na Pražskom Vypichu v roku 2014. Tam na výročie 25 rokov fungovania kapely prišlo viac ako 75 tisíc divákov.

el presidento
Kapela vydala nový album El Presidento, na oslavu začiatku ich turné. Zdroj: Instagram/kabat_official

Nový album si poslucháči vychutnajú aj na turné. Odohráva sa v 17 halách v Česku a štyroch na Slovensku. Pôvodne malo prebehnúť ešte v roku 2020 ale pre nepriaznivú situáciu spojenú s pandémiou sa ho kapela rozhodla presunúť. Na koncerte kapela okrem obľúbených songov zaspieva aj päť piesní z novej platne.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *