Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Bičovanie, otroci aj násilie. Akon nezostáva ticho a hovorí o problémoch americkej spoločnosti prostredníctvom hudby

Napísal na 30. októbra 2020

Americký raper Akon pred niekoľkými dňami zverejnil silný videoklip k skladbe Ain’t No Peace. Odkazuje v nej na stále prítomný rasizmus.

Videoklip vyšiel počas októbra tohto roka a zatiaľ má cez 3,5 milióna zhliadnutí. Reflektuje nedostatky spoločnosti a Akon v ňom využil právo kritizovať i vyjadriť sa prostredníctvom hudobného umenia. Odkaz skladby a rovnako aj celého albumu upozorňuje na rovnosť medzi ľuďmi.

Skladba pochádza z albumu, ktorý nesie rovnomenný názov Ain’t No Peace. Vyšiel ešte v júli tohto roka a každá pieseň na ňom nesie prvky popu aj rapu.

Akonova súčasná tvorba sa citeľne líši od tej spred 15 rokov, kedy išlo prevažne o párty hity ako Smack That či Lonely. Americký raper v priebehu posledných rokov zmenil hudobný štýl, o čom nasvedčuje i najnovší videoklip, ktorý zobrazuje vymenené role černochov a belochov v americkej spoločnosti.

Záber z videoklipu Ain’t No Peace. Zdroj: YouTube

V klipe sa prelína súčasnosť s minulosťou a vidíme, ako otroci utekajú pred svojimi pánmi alebo dostávajú bitku pri práci. V snímke je zdôraznená zbytočná krutosť, neľudské zaobchádzanie a protesty, ktoré odzrkadľujú súčasnú situáciu.

Záver klipu zobrazuje aj smutný moment, počas ktorého sú vyslovené slová: „I can’t breathe“, ktoré boli jedným z hlavných sloganov na májových protestoch Black lives matter.

Cover k albumu Ain’t No Peace. Zdroj: YouTube

Akona mnohí považujú za sociálne cítiacu celebritu. Dokázal to v roku 2014, keď pomohol elektrifikovať africké domácnosti cez projekt Akon Lightning Africa.

Ako uvádza jeho stránka, pri vydaní albumu poznamenal, že cíti povinnosť vyjadriť sa k aktuálnej kríze, no nie cez rozhovory a sociálne siete, ale tak, ako ho ľudia poznajú, a to cez hudbu.

Posolstvo albumu Ain’t No Peace

Základný námet čerpá z černošského ghetta a ulice. Webová stránka Cillacritic uvádza, že album popisuje život z pohľadu mladého Afroameričana, ktorý nemôže žiť plnohodnotný život kvôli policajnej brutalite.

Keďže Akon si týmto sám v minulosti prešiel, jeho texty pôsobia na poslucháčov autenticky. Oplatí sa upriamiť pozornosť na skladbu Letter To My Son, ktorá opisuje zločin z núdze, pre zabezpečenie vlastnej rodiny.

Zdroje: genius.com, albumoftheyear.org, hotnewhiphop.com, akon.com


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár