Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Ako vzniklo Rádiorallye?

Napísal na 12. apríla 2014

Tvorca nápadu Rádiorallye, hlavný organizátor a porotca Ľuboš Kasala, nám povedal viac o tom, ako to všetko vzniklo. Okrem organizovania súťaže IRŠ-iek sa pohybuje aj v mediálnej sfére, konkrétne má na starosti chod dopravného servisu (Zelenej vlnyPozor, zákruta!) v Slovenskom rozhlase RTVS, kde ale v minulosti pôsobil na viacerých postoch. Taktiež začínal v študentskom rádiu Rapeš.

Redaktorka nášho rádia ho vyspovedala a o vzniku nápadu nám povedal viac: „ Dostal som nápad oživiť súťaž IRŠ-iek, ktorá tu už bola v 80. a 90. rokoch. Táto súťaž zanikla a niektoré IRŠká som našiel na internete, iné som obtelefonoval, no a stretli sme sa v Žiline, kde sme si povedali, že ideme do súťaže. Pred 10 rokmi Rádio 9 z Košíc hostilo prvý ročník tejto súťaže. Tak sme sa dohodli, že sa stretneme každý rok, s tým, že každý rok to zorganizuje nejaké iné rádio.“

Potom samozrejme spomenul zmeny, ktoré sa vyskytli. Neboli to len ľudia, ktorí sa prirodzene menia s dobou, ale napríklad aj technické podmienky. Vedeli ste, že v minulosti strihali nahrávky z magnetofónu fyzicky, t.j. nožničkami alebo žiletkou? Dnes je to už nepredstaviteľné a všetko sa robí na počítačoch. Samozrejme, s dobou vznikali nové rádiá, napríklad aj Aetter.sk a iné zase zanikali.

Na otázku, čo si myslí o úrovni IRŠ-iek, odpovedal: „Tá úroveň je samozrejme rôzna a trošku to aj počuť na tom vysielaní, pretože študenti, ktorí študujú odbory príbuzné masmediálnemu priemyslu, majú o niečo lepšiu pozíciu vo vymýšľaní programu. To vysielanie je prepracovanejšie a v niektorých aspektoch sa už podobá aj profesionálnemu vysielaniu, ale na druhej strane iné rádiá majú možno lepšie IT technológie.“

Na koniec sa podelil o svoje mediálne skúsenosti, ktoré sa týkajú jeho praxe v RTVS, Slovenskom rozhlase. Ďakujeme mu za rozhovor a držíme palce v organizovaní ďalších ročníkov Rádiorallye.

Text: Alexandra Bartlová

 


Pokračovať v čítaní