Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Ako môžeme v Trnave pomôcť ľuďom z Ukrajiny

Napísal na 28. februára 2022

TRNAVA. Aktuálne udalosti na Ukrajine nenechali nikoho chladným. Slovensko nie je súčasťou vojenského konfliktu a ako informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, „naše členstvo v NATO nám zaručuje najvyššie bezpečnostné záruky, aj preto nie je bezpečnosť Slovenska bezprostredne ohrozená“. Intenzívne však prežívame to, čo sa deje u našich východných susedov. V prvom rade treba zachovať rozvahu a držať sa pokynov, ktoré vydáva štát. 

Mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila Vláda Slovenskej republiky od soboty 26. februára 2022, súvisí s očakávaným prílevom ľudí z Ukrajiny, ktorí hľadajú bezpečie pred vojnou. Mesto Trnava sa pripravuje na ich príchod.

„Zariaďujeme núdzové ubytovanie pre matky s deťmi, niektoré z nich pochádzajú z nášho partnerského mesta Charkov, kde je situácia podľa dostupných informácií naozaj vážna. Prvé z nich sú už tu, ďalšie čakajú v kolóne na ukrajinskej strane hraničného priechodu Ubľa, kam ich pôjdeme zajtra vyzdvihnúť. Okrem toho vezieme zásoby, ktoré sú tam podľa charity potrebné,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. „Naše aktivity koordinujeme s kompetentnými inštitúciami, sme v pohotovosti a pripravení pomôcť, ako bude v našich silách a možnostiach.“ 

Vojna na Ukrajine vyvolala aj veľkú vlnu solidarity a ochoty pomáhať. Každá pomoc sa cení, musí však byť adresná. Je dôležité nekonať na vlastnú päsť – nezbierať veci bez toho, aby bolo jasné, komu sú určené a necestovať na ukrajinské hranice, hoci s dobrým úmyslom. Je treba sa skontaktovať s organizáciou, ktorá tieto aktivity zastrešuje a postupovať podľa ich inštrukcií, pretože jej pracovníci majú informácie o tom, aká forma pomoci je potrebná.

Dobrovoľníci môžu s ponukami humanitárnej pomoci kontaktovať Ministerstvo vnútra SR na e-mailovej adrese uosppz@minv.sk.

Na Slovensku vznikla aj iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, ktorá spája asi tridsiatku pomáhajúcich organizácií a zverejnila online formulár pre všetkých záujemcov. Iniciatíva zbiera cez platformu Donio aj finančné príspevky na potravinové balíčky, zdravotnícke pomôcky i odborníkov na ľuďom traumatizovaným vojnovými udalosťami.

“Som rád, že ľudia sú solidárni a uvedomujú si vážnosť situácie u našich susedov. Od začiatku konflikte sme v kontakte so štátnymi orgánmi, ďalšími samosprávami, charitou a ďalšími organizáciami. Pripravujeme sa na to, aby sme boli schopní poskytnúť strechu nad hlavou postupne približne stovke žien a detí unikajúcich pred vojnou na Ukrajine,” dodáva primátor.

Tri odporúčania pre tých, ktorí chcú pomôcť

  1. Nezbierajte šatstvo (pomáhajúce organizácie nemajú priestory na jeho skladovanie, zbierajú cielene len to, čo ľudia v núdzi využijú).  
  2. Nechoďte na vlastnú päsť na hranice (na mieste sú humanitárne organizácie, ktoré situáciu s utečencami koordinujú. Každé ďalšie vozidlo prispieva k dopravných zápcham.)  
  3. Ak chcete pomôcť, obráťte sa na niektorú z organizácií, ktorá sa pomoci venuje (v Trnave napr. Trnavská arcidiecézna charita a Baterkáreň).  

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *