Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Aetteráčka vo Varoch – vol 2

Napísal na 5. júla 2016

IMG_5899Po prvom noblesnom dni na červenom koberci sme už všetci mali plné ruky práce. Písať, tvoriť, strihať, upravovať fotky a nie len to. Počas celého festivalu by sa malo premietnuť viac ako 170 filmov zastúpených zo 70 krajín sveta. Preboha, veď to sa nedá stihnúť! Začali sme teda pekne postupne.

Mám tu len šaty a sukne.

Mám tu len šaty, sukne a krátke topy. Zdroj: Petra Pupalová

Hneď na začiatku by som chcela vyjadriť svoje rozhorčenie z počasia. Na základe minuloročných skúseností mojich kolegov som si do Varov dotrepala veľký kufor plný letných vecí, ktoré si vlastne ani nemôžem obliecť. Očakávané horúčavy tentoraz vystriedalo takých „príjemných“ 10 stupňov zrána a dážď. Ale nesmiem sa nechať hneď odradiť, možno sa to zlepší. Iba že by nie a ja si už nebudem mať čo obliecť alebo budem dookola nosiť to isté. Trapas.

V najbližších dňoch sa mojím novým domovom stalo press centrum v hoteli Thermal, kde pracovalo okrem nás aj mnoho iných novinárov. Väčšinou to boli české médiá, ale raz som spozorovala aj markizáckeho redaktora Borisa Prša. Oslovila som ho a on si s radosťou prisadol k nášmu tímu. Trošku sme pokecali, dal nám pár rád a večer nás pozval na pivo. Našu príjemnú debatu ukončil slovami: „Som rád, že tu naozaj niečo robíte a zbierate cenné skúsenosti.“

Redaktor Boris Pršo z Markízy.

Redaktor Boris Pršo z Markízy. Zdroj: Eva Jonisová

Súčasťou festivalu bolo aj mnoho iných sprievodných udalostí či kokteil party. Na jednu z nich som sa dostala a mohla som si tam pokojne vychutnať vínko a nejaké tie sladké dobroty. Bolo to príjemné rozptýlenie počas „pracovnej doby“. Okrem toho sme tam stretli úspešnú českú producentku Janu Thomsovú, ktorá nám venovala naozaj veľa svojho času. Študentom FMK UCM posiela milý a motivačný odkaz, ktorý si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Viac o koktejl party si môžete prečítať na webe Aetter.sk.

Najradšej však chodím na projekcie filmov a myslím si, že môžem hovoriť za všetky madženty. Počas celého festivalu organizátori uvedú viac ako 170 filmov v rôznych kinosálach na rôznych miestach historického centra Varov.  Naozaj, je si z čoho vyberať . Najviac ma však mrzí to, že reálne si stíham pozrieť len pár filmov – čiže vždy som v strese, či mi nejaký skvost neušiel, ako napríklad svetová premiéra Anthropoid, ktorú som premeškala.

Premietanie filmu v Grandhoteli Pupp. Zdroj: Eva Jonisová

Premietanie filmu v Grandhoteli Pupp. Zdroj: Eva Jonisová

Na projekcie filmov chodia diskutovať s divákmi aj samotní filmoví tvorcovia a herci. To sa mi naozaj páči, pretože potom, keď vychádzate z kinosály, môže ísť za vami napríklad taký Jiří Mádl. Vystresovaná, ale s úsmevom som ho oslovila, že či sa s nami odfotí. Samozrejme moja fotografka Evka nebola pripravená, a tak nastala chvíľa trápneho ticha, kým zapla foťák. Český herec však trpezlivo počkal a rozlúčil sa s nami so slovami: „Je super, že ste tu.“ Ďalší náš úlovok bolo veľmi milé španielske žieňa Adriana Ugarte (herečka z filmu Julieta).

Český herec Jiří Mádl. Zdroj: Eva Jonisová

Český herec Jiří Mádl. Zdroj: Eva Jonisová

Španielska herečka Adriana Ugarte. Zdroj: Eva Jonisová

Španielska herečka Adriana Ugarte. Zdroj: Eva Jonisová

Takto to pokračovalo ďalej. Deň čo deň sa na festivale striedali známe osobnosti, a keď bola šanca, neváhali sme a oslovili sme ich. Napríklad naša slovenská herečka Zuzana Mauréry odkazuje:

Slovenská herečka Zuzana Mauréry. Zdroj: Pavel Bielik

Slovenská herečka Zuzana Mauréry na tlačovke k filmu Učiteľka. Zdroj: Pavel Bielik

Stretli sme aj slovenského herca maďarského pôvodu Csongora Kassaiho, ktorý nám tiež veľmi ochotne povedal pár slov:

Slovenský herec Csongor Kassai na tlačovke k filmu učiteľka. Zdroj: Petra Pupalová

Slovenský herec Csongor Kassai na tlačovke k filmu učiteľka. Zdroj: Petra Pupalová

Okrem pozdravov a nahrávok nám dala autogram aj česká herečka Anna Geislerová, ktorá si zahrala jednu z hlavných úloh vo filme Anthropoid.

Autogram Anny Geslerovej pre študentov FMK UCM. Zdroj: Petra Pupalová

Autogram Anny Geslerovej pre študentov FMK UCM. Zdroj: Petra Pupalová