Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Aetteráčka vo Varoch – vol 1

Napísal na 3. júla 2016

Pamätám si, keď som pred rokom prvýkrát videla aftermovie FMK vo Varoch. Na červenom koberci stálo 11 mojich madžentových kolegov a medzi nimi boli aj Aetteráci. Veľká vec. Bola som na nich veľmi pyšná. Vtedy by mi ani nenapadlo, že atmosféru festivalu zažijem aj ja. No a teraz som na 51. Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary… a je tu toho toľko!

Organizátori na čele s Jiřím Bartoškom, prezidentom festivalu, pripravili tento rok deväťdňový maratón pre filmových nadšencov. Ja a mojich 10 parťákov sme však vyrazili o deň skôr. Cesta prebehla bez komplikácií a popoludní sme už boli vo Varoch v penzióne. Konečne všetko išlo ako „po masle“. Potom naša cesta pokračovala do centra mesta – do centra diania. Ulice historického mesta sa zapĺňali návšetvníkmi z celého sveta a pomaly nasávali filmovú atmosféru. Takmer na každom rohu som mohla stretnút známeho herca alebo filmového tvorcu. Šanca stretnúť ich sa každým dňom zvyšovala.

FMK people v Bratislave na autobusovej stanici. Zdroj: Eva Jonisová

Na ceste do centra diania. Zdroj: Eva Jonisová

Na ďalší deň sa už naša práca začala. Hneď zrána sme sa vyfešákovaní akreditovali a začali sme pripravovať našu výstavu s názvom „Stále mladý – KVIFF očami mladých novinárov,“ ktorá sa stala festivalovým sprievodným podujatím. Richard Gere, Jamie Dornan, Jiří Bartoška či Zuzana Krónerová sa objavili na reportážnych fotografiách od Jána Pronera, Ivana Rokošného, Kataríny Kanisovej a Simony Mičovej  z minuloročného karlovarského filmového festivalu. Výstavu sme otvorili prípitkom v Grandhoteli Ambassador  krátko pred oficiálnym začiatkom festivalu a návštevníci si ju  môžu  pozrieť počas celého festivalu.

Fotka 2 (1)

Akreditačné preukazy. Zdroj: Klaudia Šútorová a Eva Jonisová

 

foto Eva Jonisová

Výstava „Stále mladý – KVIFF očami mladých novinárov. Zdroj: Eva Jonisová

 

„Príjemné“ kľačanie na balkóniku nad červeným kobercom. Zdroj: Petra Pupalová

Posilnení pohárikom vínka sme bežali naspäť do hotela Thermal, kde očakávané hviezdy mali každú chvíľu prejsť po červenom koberci. Všetko sme mali naplánované. Boli sme roztrúsení úplne všade. Žiadna hviezda nám nemohla uniknúť. Ja som síce celé dve hodiny kľačala na kolenách na balkóniku nad červeným kobercom, kde po mne ľudia skákali, zapierali sa do mňa a tlačili sa ako sardinky a úplne ma to rozčuľovalo. Ľudia aj novinári chceli mať čo najlepšie fotky a mňa ich drzé správanie naozaj hnevalo. Vtom mi však prišla selfie od Janka Pronera, že je priamo na koberci. Naši šikovní chalani Janko Proner a Ivan Rokošný sa dostali priamo na červený koberec!!! To bol úspech pre nás všetkých. Ja som sa potom len spokojne v duchu usmievala a samozrejme už ma ani tí ľudia tak nehnevali.

Ako prvý pred hotelom Thermal vystúpil prezident festivalu Jiří Bartoška s manželkou. Postupne privítali fanúšikov ďalší známi hostia, ako napríklad delegácia filmu Anthropoid na čele s Jamiem Dornanom a Annou Geislerovou. Nechýbal ani Jiří Macháček, Bolek Polívka či Jaromír Jágr. Hviezdny hosť festivalu Willem Dafoe prišiel v sprievode manželky Giady Colagrande.

Janko Proner na červenom koberci. Zdroj: Ján Proner

Foto 2.

Ivan Rokošný na červenom koberci. Zdroj: Ján Proner

Anna Geislerová a Jamie Dornan na červenom koberci. Zdroj: Ján Proner

Willem Dafoe s manželkou. Zdroj: Ján Proner

Osobnosti sa postupne presunuli na otvárací ceremoniál. Aj sem sa naši chlapci dostali! Úvodná slávnosť sa odohrala vo Veľkej sále s veľkolepým programom, po ktorom nasledovalo odovzdanie ceny prezidenta hollywoodskemu hercovi Willemovi Dafoe, ktorý počas svojej kariéry získal dve nominácie na Oscara. Po krátkom audiovizuálnom predstavení tvorby si prevzal z rúk Jiřího Bartošku Krištáľový Glóbus. Od tejto chvíle bolo viac ako možné, že známy zloduch z filmov ako napr. Čata či Spider-man ma môže „nastrašiť“ kdekoľvek a kedykoľvek.

Oslavy pokračovali svetovou premiérou filmu Anthropoid, na ktorý som sa síce nedostala, ale kolega o ňom napísal recenziu. Neskôr sme sa presunuli pred hotel Thermal, kde sme čakali na koncert Českého národného symfonickéha orchestra a ohňostroj. Pred polnocou Jiří Bartoška na pódiu finálne odštartoval festivalové dianie pred divákmi slovami: „Priatelia, týmto považujeme 51. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch za zahájený. Vitajte vo Varoch!“ 

Foto Ján Proner

Koncert Českého národného symfonickéha orchestra. Zdroj: Ján Proner

No a ten ohňostroj. Ten som premeškala, lebo sme išli na kyvadlovú dopravu, ktorá samozrejme nešla. Nechcelo sa nám čakať ďalšie dve hodiny na dopravu, takže sme si zavolali taxíky.V momente, ako sme do nich nasadli: „BUM!“ Nie, nevybuchol taxík, ale vypukol viac ako päťminútový ohňostroj. Tak možno nabudúce.