Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Náš hlavný technik Michal Ďurica: Sme plne pripravení na FM vysielanie, stačí už len zapnúť gombík

Napísal na 24. októbra 2020

Za posledné tri roky si rádio prešlo zmenou vysielacieho softvéru. K jednému vysielaciemu štúdiu pribudlo ďalšie, vznikla nová serverovňa a začalo sa vysielať digitálne. Za všetkými zmenami stojí nielen vedenie rádia, ale aj zvukár a hlavný technika rádia Aetter – Michal Ďurica.

Ako si sa dostal k rádiu Aetter, ako ho vnímaš a v čom je podľa teba unikátne?

K rádiu som sa dostal úplnou náhodou. Bolo to niekedy pred tromi rokmi, keď mi tento zaujímavý projekt spomenula v kamarátskej debate Lenka Ďurišová, ktorá je momentálne doktorandkou na FMK, a zároveň bývalou členkou rádia Aetter. Nakoľko bolo mojim tajným snom prevádzkovať vlastné rádio, tento projekt ma mimoriadne zaujal. Bol niečím výnimočný. 

„Práve študenti a ľudia, ktorí vysielajú, prinášajú poslucháčom to, čo rádio posúva dopredu“

Prečo si sa vôbec rozhodol pomáhať študentom?

Ľudí, ktorých som postupne spoznával, mali v očiach radosť z toho čo robia. Dalo by sa povedať, že som to vnímal ako výzvu pracovať na niečom, čo bude dávať zmysel. Zároveň som chcel pomôcť ku vzniku niečoho, čo slovenský éter ešte nepozná.

aetter Michal Ďurica
Mixážny pult. Zdroj: Rádio Aetter

Študentské rádio na vlastnej frekvencii s vlastnou technikou a vysielacími štúdiami, ktoré sú plné mladých moderátorov a spravodajcov. Nové projekty sú to, čo ma posúva vpred. 

Akými technickými zmenami si postupne prešlo rádio odkedy si s ním začal spolupracovať?

Technické zabezpečenie rádií vnímajú ľudia často ako jednu z jeho najdôležitejších súčastí. Z môjho pohľadu to nie je celkom tak. Myslím si, že práve študenti a ľudia, ktorí vysielajú, prinášajú poslucháčom to, čo rádio posúva dopredu.

Ale poďme späť k otázke. Moje prvé kroky, ktoré smerovali do vysielacích štúdií rádia boli o zoznámení sa s aktuálnym stavom a predstavou modernizácie. Nevedel som, čo ma čaká a na akú technickú úroveň je potrebné rádio posunúť, aby sa študentom pracovalo zase o niečo lepšie a jednoduchšie.

„Každé veľké rádio má svoju vlastnú serverovňu, kde sa ukrýva jeho srdce.“

Pri prvej prerábke vysielacieho štúdia sme rádio posunuli na štandard slovenských regionálnych rádií. Aetter dostal prvú zvukovú tvár, o ktorú sa postarali nové digitálne audio procesory. Konečne sme mali pocit, že to hrá ako rádio. (smiech)  

Prišli po základných technických zmenách aj ďalšie, ktoré posunuli rádio opäť ďalej?

Áno, ďalším významným krokom, pre ktorý sme sa rozhodli, bolo prejsť z analógovej vysielacej techniky na digitálnu. Znamenalo to však zabudnúť na všetko, čo sme doteraz urobili a začať od nuly. V hudobnej branži pracujem asi 15 rokov ako zvukár, tak som sa rozhodol zúročiť všetky skúsenosti a vymyslieť niečo výnimočné.

Digitálna vysielacia technika pre rádiový priemysel je veľmi drahá. Museli sme preto dať hlavy dokopy a zamyslieť sa nad spôsobom, ktorý by rádio posunul na úroveň slovenskej špičky a nestál veľa peňazí. Po pár týždňoch premýšľania to prišlo. Vymysleli sme to, čo tu doposiaľ nebolo.

aetter Michal Ďurica
Digitálna vysielacia technika. Zdroj: Rádio Aetter

Zapojili sme do projektu našich špičkových programátorov z mojej materskej firmy AIRNET a doslova sme preprogramovali zvukársku techniku na vysielaciu. Možno to znie ako sci-fi, ale my sme to dokázali. Ušetrili sme tak desaťtisíce eur, ktoré sme aj tak nemali.

Každé veľké rádio má svoju vlastnú serverovňu, kde sa ukrýva jeho srdce. Rádio Aetter nemohlo preto zaostávať, a tak sme sa po kompletnej rekonštrukcii vysielacieho štúdia do nej pustili.

Načo serverovňa? Pokiaľ máme zabezpečiť 24-hodinové nepretržité vysielanie, je potrebné, aby všetky kľúčové systémy bežali mimo vysielacieho štúdia. 

Znie to ako poriadna drina. Koľko za tým bolo práce a koľko energie si do toho dal?

Všetko, čo ťa baví, vnímaš ako relax. Aspoň u mňa to tak platí. Keď sa rozpamätám na moje prvé kroky do rádia a porovnám to s aktuálnym stavom, môžem povedať, že je za tým veľa práce.

Rádio je ale živý organizmus, o ktorý sa treba neustále starať. Nemôžeme povedať, že to stačí iba raz dobre urobiť a už to pôjde samé. Veľa práce nás ešte čaká. Verím, že s ľuďmi, ktorých mám v tomto projekte pri sebe to bude malina.

Aké technické vybavenie má momentálne rádio Aetter a ako pracuje celý systém, z ktorého rádio vysiela? 

Momentálne rádio po technickej stránke spĺňa štandard vybavenia na špičkovej – nebojím sa povedať európskej – úrovni. Všetky zariadenia sú určené na nepretržitú 24 hodinovú prevádzku vysielania. Ako jedno zmála rádií máme vlastné streamovacie servery.

Každý z nich dokáže obslúžiť súčasne až 3000 online poslucháčov v najvyššej kvalite. Celú vysielaciu techniku vrátane mixážnych pultov, serverov či audio procesorov, dokážeme ovládať na diaľku z akéhokoľvek miesta na svete.

Jednou zo zásadných zmien vo vysielaní bol výber odbavovacieho softvéru. Ani v tomto smere sme nechceli zaostávať za ostatnými, a preto sme sa rozhodli pre slovenskú špičku od dodávateľa Sepia Systems, ktorou je odbavovací systém EPOS.

Systém EPOS. Zdroj: Dominik Mičuda

Ten beží na viacerých serveroch v režime, v ktorom pri zlyhaní ktoréhokoľvek zariadenia, vieme do pár sekúnd vo vysielaní bez zbytočných komplikácii pokračovať. Všetky zariadenia máme zálohované aj proti výpadku elektrickej energie po dobu viac ako 12 hodín.

„Celú vysielaciu techniku dokážeme ovládať na diaľku z akéhokoľvek miesta na svete“

Našim cieľom je zabezpečiť bezproblémovú prevádzku aj práve preto, aby sa naši moderátori a redaktori mohli venovať tomu, čo je pre vysielanie prvoradé – obsahu.

Chcem vyvrátiť mýtus, že študenti musia navštevovať komerčné rádia na to, aby sa naučili, ako to v praxi funguje. Verím, že sa nám spoločnými silami podarí presný opak a naši priatelia z regionálnych rádií sa prídu priučiť niečo k nám.

K hlavnému vysielaciemu štúdiu pribudlo aj ďalšie, menšie – štúdio B. Ako je vedľajšie štúdio vybavené technicky? 

Štúdio B je veľmi dôležitou súčasťou celého rádia. Na jednej strane si tam študenti môžu skúšať nahrávať moderátorské vstupy. Na druhej strane slúži ako plnohodnotná náhrada za hlavné vysielacie štúdio A v prípade rekonštrukcie, technických zmien, alebo údržby vysielacej techniky.

Aj toto štúdio je plne digitálne a v rovnakom technickom štandarde ako hlavné vysielacie štúdio. Okrem toho je tu aj priestor na nahrávanie diskusií za okrúhlym stolom a to všetko je prepojiteľné so štúdiom A. 

Rádio získalo v minuloročnom jesennom výberovom konaní frekvenciu 107,2 FM. S tým prichádzajú aj určité technické zmeny. Čo čaká rádio predtým, než oficiálne začne vysielať na frekvencii?

Našim cieľom a víziou od samého začiatku bolo vysielať na vlastnej frekvencii. Preto sme sa snažili každým technickým pokrokom priblížiť k cieľu. Samozrejme, pred samotným začiatkom je potrebné absolvovať niekoľko podstatných krokov.

Mixážny pult. Zdroj: Dominik Mičuda

Prvým z nich je požiadať odborníkov, ktorí sa v toto prostredí pohybujú, o vyhľadanie voľnej frekvencie. Možno to znie jednoducho, ale opak je pravdou. Frekvenčné spektrum je v dnešnej dobe tak preplnené, že nájsť voľnú frekvenciu je ako hľadať ihlu v kope sena.

My sme sa ale zverili do rúk človeku, ktorý je v tejto problematike doma a venuje sa jej už niekoľko rokov. Stál pri zrode viacerých celoplošne vysielajúcich rádií. Po vnútroštátnom skoordinovaní frekvencie putuje žiadosť na medzinárodnú koordináciu.

„Nájsť voľnú frekvenciu je ako hľadať ihlu v kope sena“

Zjednodušene povedané je to súbor úkonov, ktoré vám umožnia využívať frekvenciu pre vysielanie vášho rádia. Tento proces sa ťahá mesiace, dokonca roky. V našom prípade to bol celý rok.

Technické vybavenie pre FM vysielanie pozostáva z viacerých zariadení, ktoré musia spĺňať prísne normy. Táto vysielacia technika nie je práve najlacnejšia. Opäť však platí, že sme pri výbere nezaháľali a vybrali výrobcov popredných značiek. Momentálne je rádio plne pripravené na FM vysielanie. Jednoducho povedané, stačí už len zapnúť gombík.

Aj napriek doterajšej práci je ešte niečo, čo by si po technickej stránke chcel vylepšiť ?

Mojim snom je dostať rádio do štádia, keď si budeme môcť dovoliť kúpiť techniku, akú používajú najlepšie rádia na svete.


Možnosti čitateľa
 1. snitymN   On   15. novembra 2022 at 11:50

  There was no difference for age and menopousal status between three groups stromectol for covid If we want to use PD biomarkers to make quantitative decisions, for example, to adjust the dose, or change the schedule of administration, a PK PD model is the appropriate tool

 2. Urgecevag   On   27. januára 2023 at 23:31

  html buy diclofenac sodium 50mg THOUSANDS of older people with autism in Scotland have been labelled an invisible generation, often waiting years to have their condition identified and facing a lack of support when they are diagnosed, campaigners claim how to take clomid for twins For example, it was the most frequently prescribed antibiotic for UTIs in Canada McIsaac et al

 3. Tallspeks   On   31. januára 2023 at 6:50

  PokerNews.com е един от най-големите сайтове за покер в света. На нашата страница ще намерите освен местни и международни покер новини, множество стратегии за игра, анализи, блогове, видео материали и отразяване на всички големи покер турнири на живо. Не е нужно да виждаме големи печалби, но ако играете онлайн, по-малките суми за печалби ще бъдат ясно видими. Сега ви се струва, че имате някаква теория за играта на рулетка, но тя не е тествана и не я играете сами, така че нямате доказателства за успеха си с нея. https://kameronhynd198764.blogofoto.com/44588526/безплатна-игра-казино Нетелър може да се използва в много лицензирани казина в България. Поддържа се както от родни компании, така и от чуждестранни инвеститори, които искат да улеснят играчите. В момента Нетелър е част от Paysafe Group и оперира в редица страни. Платформата е преведена на 15 езика и предоставя мигновени преводи от всяка точка на света. Ако ви се играят ротативки безплатно, трябва да стигнете до Вулкан казино. Името на това казино се е превърнало в стандарт за цялата индустрия и тук имате възоност да изпитате игри безплатно без да платите нито стотинка докато разпускате.

 4. DavidToula   On   14. februára 2023 at 12:15

  Drug information. Get warning information here.
  [url=https://azithromycins.com/]zithromax online no prescription[/url]
  Cautions. All trends of medicament.

 5. Daw   On   15. februára 2023 at 5:59

  Finding the all-around perfect mascara is no easy task. The ideal mascara is a unique kind of discovery. I am very particular about my lashes and mascara choices; hence, I have literally tried hundreds of different formulas over the years. Most left me underwhelmed and disappointed. Select few I have fallen in love with and stayed loyal to. However, the search for THE ONE never really ends for me. I am always interested in trying new formulas to see if I can find the one that checks all the boxes for me. IDK about you guys, but with Kush Mascara coming, I’m thinking 4/20 is about to be more lit (OK, truly the last one) than usual. Overall, I give the Milk Makeup Kush Mascara 4 stars out of 5. I thoroughly enjoy using the mascara. The wand does a fantastic job of separating, lengthening and thickening my lashes, while the formulation holds it all together.
  http://voyager.temp.domains/~fre2cre8/forum/profile/maynardmckee848/
  Expert Liquid Eyeliner This week, Rihanna announced Fenty Beauty’s upcoming “Moroccan Spice” eyeshadow palette and “Flyliner” liquid eyeliner. And though the collection, which drops July 6, has been met with mixed opinions, there’s one thing that we’re already cheering: her Flyliner color name, Cuz I’m Black. Brand’s description: Limited-edition liquid eyeliner trios that deliver a hyper-vivid pop of color with supersmooth precision and glide. Applying the liner is pretty straightforward, given the precision brush. However, it may take a little getting used to. From my experience, playing with bold colors took the edge off of applying liquid eyeliner. Flyliner Longwear Liquid Eyeliner is your new be-all, end-all for lining eyes. It delivers everything you want in a liner, and then some. Experience the crisp color intensity of a liquid, plus the glide of a gel in one long-wearing, water-resistant formula that dries fast and won’t fade or transfer until you say when.

 6. Vuple   On   22. februára 2023 at 15:44

  Online Casinos verfolgen einen gemeinnГјtzigen Zweck und mГ¶chten mit ihren Freispielen die Welt retten. Wer gerne im Internet spielt, wird viele der beliebtesten Merkur Automatenspiele mit Echtgeld online spielen kГ¶nnen. Das Unternehmen legt viel Wert auf die KompatibilitГ¤t ihrer Spielautomaten, die nicht nur auf Computern, sondern auch Smartphones oder Tablets gespielt werden kГ¶nnen. Auch unsere weiteren Empfehlungen, um Merkur online zu spielen, bieten eine ganz besondere Umgebung. Gerade altbekannte Online Casinos wie MrGreen oder das Arcanebet Casino gehГ¶ren dazu. Zu dem ist die neuste und erste reale Online Spielothek “LVbet Casino” mit am Start. Das Casino zГ¤hlt zu den einzigen Anbieter die zur Zeit alle realen Spielotheken Spielautomaten auf ihrer Plattform anbieten. Ein Besuch lohnt sich hier besonders….
  https://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/show_user.php?userid=3308098
  В© AP_Carolyn Kaster Bei Black Jack, Poker oder Roulette kann auch auf Basis von Automaten das Spiel gemacht werden, ohne den Dienst des Croupiers in Anspruch nehmen zu müssen. Bei Roulette wird die Kugel elektronisch in den Kessel gespielt und mittels Kamera auf die Bildschirme übertragen. Aktuelle Browser können über die folgenden Links gefunden und installiert werden: Die Stadt Baden verdankt ihren Titel als Kurort Kaiser Franz I. Im gleichnamigen Kurhaus wurde 1934 eine Spielbank erГ¶ffnet. Nach einigen Umbauten erstrahlt es seit 1995 wieder im alten Glanz. Das im Stil der Neo-Renaissance errichtete GebГ¤ude ist gleichzeitig ein Kongresszentrum mit drei Springbrunnen, wovon sich der “Urquell” im Kuppelsaal befindet. An fast 30 Tischen fГјr Roulette und Blackjack und mehr als 300 Automaten kГ¶nnen Spieler ihr GlГјck auf die Probe stellen und ihren Abend nach einem Aufenthalt im Wellnessbad oder auf den nahegelegenen GolfplГ¤tzen beim GlГјcksspiel ausklingen lassen.

 7. kef   On   22. februára 2023 at 18:55

  And don’t forget that however experienced you are, you can always learn, practice and improve with our free Poker School. There are hundreds of online poker games out there. Whether you’re into classic online poker games with no frills, or more modern ones with bonus features, you’re sure to find something to suit your taste. A few important things to keep in mind when you’re playing online video poker for real money: always check the game’s RTP and the paytable. Everyone has to start somewhere – even expert players. GGPoker’s poker school starts at the very beginning, from basic table etiquette to rules of poker, and touches on handy tips and tricks used at the table. Check out the ins and outs of poker and be ready the next time you take a seat at our tables. Find out more here.
  https://coub.com/casino-crypto-coin-123
  Dude, I don’t know if you work for Party or something but I took your advice. I played 12000 hands of zoom, their my game gave me a rating of Advanced and I still lost 300 dollars US playing 10NL. Yikes, seems like the game is pretty unbeatable. I had an A or a B in every category but winrate… Basically they were like „You’d be good if you won more“ Like, gee thanks guys lol. I don’t think I’m going to play online anymore. While the app is straightforward and easy to navigate, there aren’t many tables for Sit & Go’s and tournaments at odd hours, and oftentimes there are no cash game tables for certain stakes. The chat box could also use a bit of fine tuning. Regardless, for a real money poker app, World Series of Poker delivers what it claims to. For more than forty years, the World Series of Poker has been the most trusted name in the game. WSOP.com continues this legacy, yet strikes the proper balance between professional-grade and accessible. It’s all the action and prestige of the World Series of Poker, from the comfort of your home or locale of choice. At WSOP.com, anyone can play and anyone can win. Dreams are dealt on daily basis. And no matter who you are, there’s always a seat waiting for you.

 8. sek   On   28. februára 2023 at 0:36

  Азиатские глаза тоже можно подчеркнуть стрелками — пусть они будут в стиле “cat eye”. Для этого подчеркните контур ресниц как снизу, так и сверху с помощью подводки, а хвостики стрелок направьте по диагонали в сторону виска. Как сделать стрелки на глазах? Лучше рисовать для узких глаз визуально увеличивающие стрелки, которые не выходят за границу глаза. Нижнее веко оставляют не накрашенным, либо подчеркивают линию лишь в конце. Неприемлемо использование яркого карандаша для нижней линии. Восточный разрез с небольшими глазами, можно скорректировать, если делать тонкие стрелки, утолщенные только по середине. Края линий следует сделать с растушевкой.
  https://papa-wiki.win/index.php?title=Лучшая_подводка_для_глаз
  Максимальный размер: 8 РњР‘. Бальзам для РіСѓР± «Киви» Art-Visage Как только появятся СЃРєРёРґРєРё, РјС‹ сразу же вышлем вам РїРёСЃСЊРјРѕ Р’ РєРѕСЂР·РёРЅРµ пусто! Where to buy ART-VISAGE РџРѕРґРІРѕРґРєР° для глаз гелевая HOLLYWOOD ART-VISAGE Жидкая РїРѕРґРІРѕРґРєР° для глаз Paris, оттенок коричневый. … РќРµ спешите купить РїРѕРґРІРѕРґРєСѓ для глаз, РЅРµ разобравшись РІ её видах. Зная особенности каждой, будет легче сделать выбор. РџРѕРґРІРѕРґРєР° для глаз жидкая СЃ эффектом металлик B.Colour Гелевая РїРѕРґРІРѕРґРєР° для глаз РѕС‚ BOBBI BROWN — это РїСЂРѕ насыщенность Рё ювелирную точность нанесения. Формула устойчива Рє воздействию влаги Рё держится РЅР° глазах РІ течение 8 часов. Текстура продукта напоминает высокопигментированную гуашь — РѕРЅР° равномерно наносится, РЅРµ размазывается Рё РЅРµ тускнеет. РџРѕРґРІРѕРґРєР° выпускается РІ тюбике, хватит надолго.

 9. Cah   On   8. marca 2023 at 21:54

  Сразу стоит отметить, что продвижение сайта и бизнеса дает свои плоды не сразу, и нужно набраться терпения как минимум на 4-6 месяцев. Чем больше Вы инвестируете в продвижение своего сайта и бизнеса, тем быстрее будет результат и больше будет новых клиентов в будущем. Сегодня вывести веб-ресурс на первую страницу поисковой выдачи — сложная и объемная работа. Она требует огромного опыта, построенных процессов внутри команды, инструментов, постоянного поиска новых решений и способности выстраивать индивидуальные стратегии. Слава богу прошли те времена, когда в топ «Яндекса» выходили страницы, которые были максимально «оптимизированы» под продвижение. Достигалось это написанием бесполезных так называемых SEO-текстов. Копирайтеру выдавался список ключевых запросов, а его задачей было впихнуть их в текст, при этом налив побольше воды, чтобы получить оплату за тысячи знаков.
  https://elliottgxeu023467.blogsvila.com/17282765/создание-сайтов-программы
  Если вы являетесь администратором, организатором или владельцем курса, пожалуйста, заполните форму ниже и мы свяжемся с вами для уточнения деталей. ВНИМАНИЕ! Для друзей и партнеров Школы бизнеса «БИЗНЕС ИНСАЙТ» действует специальный промокод со скидкой 25%. Узнать подробности, а также получить промокод могут все желающие, написав на электронную почту: bi-school@yandex.ru В действительности многие ребята ждут от занятий чуда: на курсах физически не могут предоставить всю информацию, очень много времени нужно уделять самообучению. Большинство знаний можно приобрести только на практике (с получением опыта). Поэтому не получится сразу стать специалистом высокого уровня и зарабатывать со старта 15-20 тысяч гривен. Сначала получать такие деньги не получается ни у кого. Курс для новичков в профессии, Junior-специалистов и фрилансеров. За год обучения Вы досконально изучите СЕО от введения в профессию до уровня PRO. Вы научитесь проводить технический аудит и анализировать конкурентов и пользователей, делать контент-план для разных аудиторий, создавать релевантный контент, работать с текстом, графикой и видео, изучите веб-аналитику и основы digital-маркетинга.

 10. ned   On   11. marca 2023 at 20:44

  In addition to playing online poker with friends, you might want to find somewhere for internet card games against people you’ve never met whether at a different venue or the same one where you compete with your buddies. Then you will be able to improve your game steadily, in between sessions with your pals, and perhaps gobble up all their chips during your subsequent private poker games online. Important: Poker Now is a free poker client that only offers poker gameplay with play money that doesn’t have any monetary value, it also does not offer any real monetary prize opportunity. Immediately after much of the United States went on lockdown last March, Myki offhandedly invited me to play a poker game with his college friends in the midst of one of our first catch-up conversations. He is an avid player. Before last year, he would host a low-stakes game on Fridays in his backyard for everyone to de-stress from their workweeks. I am whatever the opposite of avid is. Sporadic? Occasional? Oh, actually, the words I’m looking for are not good.
  https://www.mapleprimes.com/users/i3rnsfq865
  All Slots Casino is a top-rated operator that has a lot to offer. However, if you want to try something else too, don’t worry. There are many other good All Slots Casino alternatives online, and we listed them below: As under-whelming as it may sound, Slotomania’s free online slot games use a random number generator – so everything just boils down to luck! Spinning slots is a game of possibilities. However, having a broad knowledge about different free casino slot games and their rules will certainly help you understand your chances better. Just hit the SPIN button and find out the answer to the burning question: What Will Today Spin? The fun never stops at Chumba Casino, and neither do our free online casino-style games! We’ve got hundreds of online casino-style games to choose from, and we’re always launching new free online games!

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný.