Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Virtuálny svet, kde žijú avatary vytvorené z dát na sociálnych sieťach? Toto je svet skupiny Aespa

Napísal na 6. marca 2023

Juhokórejská dievčenská skupina Aespa rozpráva pomocou hudby a počítačových technológií krásny príbeh o boji proti zle na internete. Vo videoklipoch môžeme okrem samotných členiek vidieť aj ich avatary a AI systém Naevis.

Aespa debutovala v novembri roku 2020 so singlom Black Mamba pod známou kórejskou spoločnosťou SM Entertainment. Debut skupiny sprevádzalo viacero kontroverzií spojených s plagiátorstvom a nedostatkom živých vokálov. Postupne si však členky svojím unikátnym konceptom získali srdcia fanúšikou po celom svete a v súčasnosti patrí medzi najznámejšie dievčenské skupiny. Tvoria ju štyri členky: Karina, Giselle, Winter a Ningning.

Diskografia Aespy je charakteristická elektronickým pozadím a výraznými zmenami beatov. Okrem vlastných piesní majú aj pár remakeov. Jeden z najznámejších je song Next Level, ktorého originál je zo soundracku filmovej série Rýchlo a zbesilo. Videoklipy sa nesú v charakteristickom Y2K a cyber sigilism štýle s veľkým množstvom CGI efektov.

Virtuálny svet KWANGYA

Celý koncept skupiny je situovaný medzi virtuálnym svetom so žiadnymi pravidlami zvanom KWANGYA a realitou. KWANGYA je miesto, kde žijú avatary členiek Aespy. Sú to ich dokonalé verzie vytvorené z dát zozbieraných zo sociálnych sietí. Dievčatá komunikujú so svojimi virtuálnymi „ja“ na platforme SYNK.

Ich cieľom je poraziť hlavného záporáka ich príbehu, Čiernu mambu. Tá funguje ako metafora, ktorá symbolizuje najväčšie fóbie, ktoré dievčatá majú. Medzi tie patria napríklad mediálny nátlak, túžba byť perfektná alebo nenávisť na sociálnych sieťach.

Aespa
AEs v druhej epizóde Next Level. Zdroj: Youtube

Celý príbeh sa odohráva vo videoklipoch skupiny. Samotné piesne obsahujú pasáže, ktoré príbehy odrážajú. Okrem toho na svoj oficiálny Youtube kanál pridávajú krátke videá, kde sa ich story vyvíja podrobnejšie. Je to kombinácia hraného filmu, animácie a komiksu.

Naevis

Dôležitou postavou v Aespinom svete je AI systém Naevis. Je to AI, umelá inteligencia, ktorá pomáha dievčatám spojiť sa so svojimi avatarmi a tie prenáša do reálneho sveta. Taktiež má jediná dostatok sily na to, aby porazila BLACK MAMBU, takže členky skupiny v nej vidia vodcu.

Môžeme ju vidieť vo väčšine videoklipov a spomína sa aj v textoch piesní. Napríklad v Next Level Karina spieva: „To je moje naevis, ty vedieš a my ťa nasledujeme.“ Dievčatá vyjadrujú ich priateľke dôveru v snahe poraziť zlo. V piesni Savage spievajú: Poznáme tvoje obete. Naša nævis, milujeme ťa,“ kde si uvedomujú, čo všetko pre ne Naevis robí.

Aespa
Naevis vo videoklipe songu Girls. Zdroj: Youtube

Naevis by mala debutovať ako speváčka v marci na virtual-reality koncerte na South By Southwest festivale v Dallase. Bude to historicky prvý AI umelec pod SM Entertainment. CEO spoločnosti Lee Sung-Soo sa o jej debute vyjadril v interview: „Pre predchádzajúcich AI umelcov bolo ťažké byť vnímaní ako skutoční virtuálni ľudia. Aby ich publikum akceptovalo ako skutočných ľudí, je dôležité im dodať nejaký príbeh.“

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár