Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Zažite Stredoveké adventné trhy v Trnave

Napísal na 14. decembra 2023

TRNAVA. Tento víkend sa v Trnave začínajú Stredoveké adventné trhy. Na rozdiel od tých tradičných návštevníkom ponúknu pokojnejšiu atmosféru. Na Námestí svätého Mikuláša budú počas troch dní, a to od 15. do 17. decembra.

Trnava sa stáva obľúbeným výletným miestom ako pre slovenských, tak aj pre zahraničných turistov. Potvrdili to tohtoročné štatistiky, ktoré ukázali najvyššiu návštevnosť od roku 2012. Mesto ponúka pomalšiu a pokojnejšiu alternatívu k veľkým metropolám. V období adventu sa tu už desiaty rok konajú Stredoveké adventné trhy, ktoré pripomínajú históriu mesta.

V posledný víkend pred Vianocami sa atmosféra v Trnave bude niesť v duchu tradícií. Na Námestí sv. Mikuláša vyrastie počas troch dní stredoveké trhovisko i sedliacky dvor. „V stánkoch trhovníkov môžete nájsť ručne spracované výrobky ako topánky, luky a šípy, ale tiež spoznať stredoveké remeslo výroby vianočných oblátok či sviečok,“ hovorí Matej Juran z mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave. Návštevníci si tu punč vychutnajú z hlinených pohárov zohriaty priamo nad ohňom a ochutnať môžu aj šporheltové dolky.

Stredoveké adventné trhy
Stredoveké adventné trhy v Trnave. Zdroj: TS

Návštevníkov čaká trojdňový celodenný program

Sobotňajší program bude okrem tradičného adventného kalendára patriť aj Jurajovi Červenákovi, ktorý predstaví svoj najnovší príbeh priamo zo stredovekej Trnavy s názvom Lovec čertov. „Návštevníci trhov sa môžu tešiť na diskusiu s autorom o 16:00 h. a zároveň si budú môcť dať podpísať svoj čerstvý výtlačok knihy. Na jeho príbeh následne nadviažu šermiarske ukážky,“ dodáva Matej Juran.

Stredoveké adventné trhy budú len počas najbližšieho víkendu, a to od 15. do 17. decembra. Spolu so stredovekým programom v podobe kaukliarov a zabávačov budú otvorené v piatok od 12:00 do 19:00 h., v sobotu od 10:00 do 19:00 h. a nedeľu v čase od 10:00 do 18:00 h. „Stredoveké trhy sú každý rok výnimočným zážitkom. Deti s rodičmi môžu sledovať prácu remeselníkov či zabaviť sa pri živom adventnom kalendári. Isto ich poteší aj drevený kolotoč a ohrada so živými zvieratami,“ pozýva Alexander Prostinák, výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Stredoveké adventné trhy
Stredoveké adventné trhy v Trnave. Zdroj: TS

Viac informácií o podujatí nájdete na online stránke https://kultura.trnava.sk/podujatie/stredoveke-adventne-trhy-2023

Zdroj: TS