Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

9 filmov, ktoré sú spojené s revolučným rokom 1989

Napísal na 12. novembra 2019

Pripomeň si časy minulé, socialistické. Tieto filmy ťa nostalgicky prenesú späť pred udalosti zo 17. novembra 1989.


Obecná škola (1991)

Dej filmu sa odohráva po druhej svetovej vojne a zachytáva osudy chlapcov, ktorí navštevujú chlapčenskú školu a prežívajú dobrodružné chvíle dospievania. Snímka bola v roku 1992 nominovaná na Oscara za najlepší zahraničný film.

Pelíšky (1999)

Komédia, kde sa stretávajú názory rôznych generácií, pričom tá mladšia má úplne iné ideály bytia, než staršia. Film získal Českého leva za najlepší hlavný mužský herecký výkon Jiřího Kodeta, za najlepší plagát a za divácky najúspešnejší český film. Celkovo tak získal tri ocenenia.

Eštebák (2012)

Film obsahuje autentické udalosti, ktoré významným spôsobom ovplyvnili našu novodobú históriu. Opisuje skutočný osud občana ČSSR, rádioamatéra, ktorý pracoval ako letecký dispečer a operátor letiska. Vo filme si zahrali Jiří Mádl, Michaela Majerníková či Jan Budař.

Občiansky preukaz (2010)

Komédia, v ktorej hlavnú úlohu zohráva partia štyroch kamarátov.Petr (Libor Kovář), Aleš (Jakub Šárka), Popelka (Matouš Vrba) a Míťa (Jan Vlček) dospievajú v 70. rokoch, v dobe, kedy vyjsť na ulicu bez občianskeho preukazu znamenalo koledovať si o problém. Komicky priam až satiricky komentujú dianie v Československu.

Fair Play (2014)

Príbeh o mladej atlétke, ktorá sa v normalizačnom Československu dostane do štátom riadeného dopingového programu. Pomocou nových podporných látok sa síce dostane na olympiádu ale nastáva tu otázka morálky, pravdy a úcta k samej sebe.

Učiteľka (2016)

Psychologická dráma o zneužití právomoci zo strany triednej učiteľky, ktorú zahrala Zuzana Mauréry. Za túto rolu si odniesla v Karlových Varoch ocenenie za Najlepší ženský herecký výkon. Film obsahuje silný aktualizačný presah do dnešnej doby. Scenárista Petr Jarchovský vychádzal zo skutočného príbehu, ktorý sa odohral začiatkom 70. rokov. 

Ján Palach (2018)

Životopisný film opisuje život mladého študenta filozofie, ktorý sa upálil na protest proti sovietskej invázii do Československa. Svojim činom vyburcoval ľudí a stal sa symbolom okupácie. V prvých mesiacoch po Palachovom čine došlo k vlne samovražedných pokusov mladých ľudí, ktorí ho nasledovali.

Toman (2018)

Pravdivý príbeh šéfa československej zahraničnej rozviedky. Človek, ktorý výrazne ovplyvnil politický chod Československa. Oplýval veľkou mocou a finančne pomohol k výhre vo voľbách komunistom. Zaujímavosťou je, že na nakrútenie tejto snímky filmárom stačilo 38 dní.

Amnestie (2019)

Názov jasne vystihuje hlavnú pointu filmu. Súvisí s amnestiami vtedajšieho československého prezidenta Václava Havla. Amnestie ale neboli pridelené všetkým. Do popredia sa dostáva Leopoldovská väznica, kde sa odsúdení väzni vzbúrili a na dva týždne obsadili väznicu.

N

Zdroj: youtube.com, csfd.cz, upn.gov.sk, wikipedia.org


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár