Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Máme pre vás 10 filmových tipov na Oscara. Ste pripravení na tohtoročné oceňovanie?

Napísal na 12. marca 2023

Každoročné udeľovanie cien Oscarov sa uskutoční 12. marca. Stalo sa vám niekedy, že ste o nominovaných filmoch ani nepočul? Ak áno, tak tento rok budete pripravení. Máme pre vás 10 tipov na filmy podľa tohtoročných nominácií na snímku roka.

1. Na západe nič nové

Príbeh natočený podľa literárnej predlohy nemecké autora E. M. Remarqua, opisuje život 17-ročného Paula na fronte počas Prvej svetovej vojny. Čo sa mladému Paulovi spočiatku zdalo ako dobrodružstvo, sa zrazu vo svetle skutočnosti mení na nočnú moru. Vidíme ťažké podmienky v bojovej línii, stratu priateľov a neustálu hrozbu smrti. Všetky tieto skutočnosti menia Paula na iného človeka. Silný príbeh s vojenskou tématikou sa hrá s ľudskou psychikou. Zároveň predkladá pred každého otázku, kam je až ochotný zájsť.

2. Avatar: Cesta vody

Pokračovanie hitu Jamesa Camerona nás znova prenáša na planétu Pandora a ukazuje život Jakea po desiatich rokoch. Ten si spolu s Neytiri založil rodinu. Jedného dňa však ich dokonalým svetom otrasie nová výzva. Dokážu sa jej spoločne postaviť a vyhrať? Vo veľkolepom projekte uvidíte mnoho úchvatných záberov, silné rodinné vzťahy, boje o prežitie či vyrovnávanie sa s tragédiami.

3. Duchovia Inisherinu

Film nás prenáša na odľahlý ostrov Inisherin pri západnom pobreží Írska. Tu sa stretávame s dvomi priateľmi Colmom a Páidracom. Colm sa jedného dňa bez udania dôvodu rozhodne, že ukončí toto dlhoročné priateľstvo. Na druhej strane sa Páidrac s touto skutočnosťou nedokáže zmieriť a snaží sa nájsť príčinu. Čím viac tlačí na svojho bývalého priateľa, tým je on odťažitejší. Pokojný príbeh sa mení na vyhrotený konflikt, ktorý je postavený do kontrastu s občianskou vojnou v Írsku.

4. Elvis

Biografická snímka zachytáva život Elvisa Presleyho a vzťah s jeho záhadným manažérom Tomom Parkerom. Dozvedáme sa ako sa z obyčajného Elvisa stal kráľ rock’n’rollu a o tom ako menil vývoj kultúry v USA. Na pretras prišiel aj súkromný život speváka, kde veľkú rolu zohrala postava jeho manželky Priscilly. Austin Butler sa počas 153 minút zmení na lámača ženských sŕdc a ukáže nám aj Presleyho charakteristické tanečné pohyby.

5. Všetko, všade, naraz

Hlavnou hrdinkou tohto príbehu je majiteľka práčovne Evelyn Wang. Jej biznis je na pokraji krachu spolu s jej súkromným životom. Jedného dňa ju však navštívi jej manžel z inej dimenzie. Povie jej, že má schopnosť cestovať naprieč multiverzom a spájať sa so svojimi ostatnými ja. Čo prišlo Evelyn ako žart je tvrdá realita a ona bude musieť zachrániť multivesmír pred zničením.

6. Fablemanovci

Famblemanovci je film, ktorý rozpráva o živote ašpirujúceho filmára Sammyho Fablemana. Stephen Spielberg pretavuje svoje vlastné životné zážitky na plátno spolu s jeho vášňou pre film. Toho fascinovala filmárčina už od malička, keď ho rodičia zobrali prvýkrát na premietanie. Preto sa rozhodne natáčať amatérske filmy. V jeho živote však nastane moment, kedy sa bude musieť rozhodnúť, či jeho láska k filmu stojí za všetky útrapy.

7. Tár

Dirigentka Lydia Tár je na vrchole svojej kariéry. Jej život je zdanlivo dokonalý. Ona je sebavedomá vo svojej práci a ľudia ju uznávajú. Pozeráme sa aj na jej osobný život, ktorý je ale v kontraste s jej sebaistotou a rozhodnosťou v práci, náchylnejší k záchvevom. Počas158 minút sme svedkami prerodu osobnosti hlavnej hrdinky a toho ako málo stačí k efektu snehovej gule.

8. Top Gun: Maverick

Pokračovanie filmu o Peteovi Mitchellovi prezývanom Maverick nás dostane doslova do oblakov. Skúsenému Maverickovi ponúknu pozíciu inštruktora pre špeciálnu misiu a jemu nezostáva nič iné ako ju prijať. Jedným z pilotov v programe je aj syn Maverickovho najlepšieho priateľa z minulosti. Ten ho viní zo smrti svojho otca. Na Toma Cruisa, ktorý stvárňuje hlavného hrdinu, teda čakajú hneď dve náročné úlohy. Pripraviť pilotov na nemožnú misiu a zároveň ochrániť syna svojho zosnulého priateľa.

9. Trojuholník smútku

Na luxusnej plavbe loďou sa stretne samozvaná „elita“ národa. Model, influencerka, bohatý starý mládenec prahnúci po láske, obchodníci so zbraňami a kapitán, ktorý nepozná slovo triezvosť. Plavba je rozprávkovou, až kým nepríde búrka. Táto búrka nielen otrasie konštrukciou lode, ale aj charektermi jej obyvateľmi a na povrch sa dostávajú ich pravé ja.

10. Women Talking

Znepokojivý príbeh žien z prostredia izolovanej náboženskej skupiny bol natočený podľa skutočných udalostí. Dej sa odohráva v komunite, kde sa začalo šíriť sexuálne zneužívanie. Ženy sú v tejto situácií postavené pred ťažké rozhodnutie. Buď odpustia páchateľom tohto ohavného činu alebo sa za seba postaviť, čo by znamenalo odchod z komunity. Snímka ukazuje prostredie, kde ženský názor nemá žiadnu váhu a poukazuje na patriarchálny útlak v súvislosti s prehliadaním problému sexuálneho násilia.

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár