Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Sloboda prejavu alebo cestovanie na západ? Tieto aktivity boli v predchádzajúcom režime veľké tabu » Rádio AETTER
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Sloboda prejavu alebo cestovanie na západ? Tieto aktivity boli v predchádzajúcom režime veľké tabu

Napísal na 13. novembra 2019

Prešli už tri dekády od Nežnej revolúcie, ktorá bola významnou výhrou v našich dejinách a započala novú etapu života pre Slovákov. Existovalo mnoho bežných vecí, ktoré boli pred pádom Železnej opony zakázané alebo regulované.

Cestovanie do západných krajín

Letná brigáda v Amerike alebo predĺžený víkend v Londýne? Tieto výlety si v dnešnej dobe vieme zabezpečiť za pár dní. Bohužiaľ, naši rodičia také šťastie nemali a o cestovaní na západ mohli len snívať.

Aj v rámci východného bloku to bol zdĺhavý boj. Ak si chcel prekročiť hranice Slovenska, musel si mať pas a vybaviť si colné povolenie – zoznam cenných vecí, ktoré si prevážal v batožine.

Mapa železnej opony. Zdroj: thetimes.co.uk

Študovanie v zahraničí

Ďalším trendom 21. storočia je študovanie na zahraničných univerzitách alebo výmenné pobyty cez program Erasmus. Pred 30 rokmi bolo oveľa zložitejšie dostať sa na samotnú vysokú školu, nie to ešte premýšľať nad polročným štúdiom stovky kilometrov od domova. V časoch minulých to bolo jednoducho nereálne.

Kritizovanie politického režimu

Verejné vyslovenie nespokojnosti alebo posmech voči komunistickému režimu a jeho predstaviteľom, bol považovaný za neodpustiteľný prešľap, ktorý bol trestaný väzením.

Títo ľudia boli často fyzicky a psychicky mučení, niektorí dokonca zomreli. Tým šťastnejším sa podarilo emigrovať do iných krajín, avšak riziko úteku bolo obrovské. Utečencov, ktorých chytili na hraniciach, nemilosrdne popravili priamo na mieste.

Politická satira bola zakázaná. Zdroj: facebook.com/zomriofficial

Slobodný prístup k informáciam

Slobodné média, aké poznáme dnes, prakticky neexistovali. Všetky rádia, noviny a televízie boli vo výhradnom vlastníctve štátu. V období komunizmu boli zdroje informácii prísne regulované a cenzurované.

Všetky správy museli dodržiavať normy, aby sa k príjemcom dostali len „správne a pravdivé“ fakty. Mnoho kníh, ktoré poukazovali na daný problém, nikdy nezazrelo svetlo sveta a autorov odsúdili.

Výber hudby alebo literatúry

Tak ako média, aj výber interpretov a kníh bol pod veľkým drobnohľadom. Dovolené bolo počúvať a čítať len vybraných umelcov alebo knihy, ktoré nešli proti systému.

Zakázané bolo distribuovať a šíriť hudbu alebo literatúru zo „zlých“ kapitalistických krajín. Pašovanie tejto ilegálnej zábavy sa stalo obľúbené a produkty išli na odbyt ako teplé rožky.

Zákaz podnikania

Podľa prieskumu spoločnosti Amway, 33 % Slovákov si vie predstaviť samých seba v podnikateľskej sfére alebo už aktívne pracuje na svojich projektoch. Podnikateľská činnosť, ktorou si vieme zabezpečiť živobytie, splniť sny alebo si privyrobiť popri práci, bola za predchádzajúceho režimu zakázaná.

Bežný občan si nemohol založiť svoj vlastný biznis a pracovať na ňom, ale musel byť zamestnaný. Povinnosťou každého bolo aj nájsť si prácu. Tí, ktorí nechceli, boli zatknutí a išli si posedieť do chládku.

Vierovyznanie

Katolíkov síce nelovili ako čarodejnice v stredoveku, ale nikto sa verejne nepriznával k žiadnemu vierovyznaniu. V niektorých prípadoch bola práve viera obrovskou prekážkou v živote – prijatie do školy, nástup alebo povýšenie v zamestnaní.

Mladí o Nežnej revolúcii nič nevedia

67 % mladých ľudí nevie, prečo bola táto udalosť významným prelomom v dejinách. Spoločnosť O2 v spolupráci s reklamnou agentúrou Triad Advertising sa v roku 2017 rozhodla toto číslo zmenšiť a priblížiť Nežnú revolúciu dospievajúcim tínedžerom prostredníctvom sociálnych sietí.

Ak budeš nabudúce vykonávať jednu z uvedených aktivít, spomeň si, že vďaka ľudom, ktorí sa pred 30. rokmi nebáli postaviť režimu, sa teraz máme lepšie a slobodnejšie.

Zdroj: Zomri, Hnonline.sk, Youtube.com, Giphy.com


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár